13. května 2022

Petr Fiala: Premiérský Press klub: České předsednictví otevře společné zasedání vlády a eurokomise v Litomyšli

Petr Fiala: Premiérský Press klub: České předsednictví otevře společné zasedání vlády a eurokomise v Litomyšli

Frekvence 1: Petr Fiala (ODS) byl hostem dalšího Premiérského Press klubu Frekvence 1. V rozhovoru řešil s šéfredaktorem rádia Frekvence 1 mimo jiné blížící se předsednictví Česka v Radě EU.

Celý rozhovor s Petrem Fialou si můžete poslechnout na Frekvenci 1.

První akce, která otevře české předsednictví, bude společné zasedání české vlády a Evropské komise. Uskuteční se 1. července v Litomyšli. Začátek tedy bude mimo Prahu. Pak se samozřejmě plánují další akce, koncert v Praze, jedna za druhou bude navazovat, prozradil Petr Fiala.

Potvrdil také plán uspořádat v Praze během předsednictví summit za účasti ukrajinského prezidenta. Ano, jedna z variant summitu, který by určitě součástí předsednictví měl být, je něco jako Marshallův plán pro Ukrajinu, poválečná obnova Ukrajiny za účasti ukrajinského prezidenta. Bude-li to možné, to nezávisí jen na České republice, zdůraznil podmínku, že situace na Ukrajině dospěje k mírovému řešení. Petr Fiala také oznámil, že v nejbližších hodinách spolupodepíše vstup Čechů do ukrajinských ozbrojených sil. Mám v úmyslu to udělat velmi rychle, upřesnil.

Vyjádřil se také k debatě o prodloužení nouzového stavu, který má skončit posledního května. Je to jedna z věcí, kterou musíme zvažovat. Situace, které Česká republika čelí, je naprosto neobvyklá a ten nouzový stav umožňuje státním orgánům dělat spoustu věcí, které bez něj nejdou, podotkl.

V rozhovoru přišla řeč i na jméno nového guvernéra České národní banky Aleše Michla. Věděl jsem, že je jedním ze zvažovaných kandidátů. Je to výsostné rozhodnutí prezidenta republiky. Mě to překvapilo, dodal.