15. listopadu 2017

Petr Fiala: Společně s KDU-ČSL, TOP 09 a STAN vytváříme Demokratický blok pro volby orgánů Poslanecké sněmovny

Petr Fiala: Společně s KDU-ČSL, TOP 09 a STAN vytváříme Demokratický blok pro volby orgánů Poslanecké sněmovny

www.ods.cz: ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN se dnes dohodly na společném postupu při volbě orgánů Poslanecké sněmovny, ve formě sdružení s názvem „Demokratický blok“. Sdružené poslanecké kluby zastupují 27,61 % voličů, tedy 1,4 milionů hlasů. Poslanecké kluby budou společně postupovat ve většinových volbách a nominovat do nich společné kandidáty. Demokratický blok bude usilovat o předsednictví sedmi výborů (Bezpečnostního výboru, Výboru pro obranu, Mandátového a imunitního výboru, Školského výboru, Ústavně právního výboru, Zahraničního výboru a Hospodářského výboru), předsednictví čtyř komisí (Stálé komise pro kontrolu činnosti BIS, Stálé komise pro kontrolu činnosti VZ, Stálé komise pro kontrolu použití odposlechů a záznamu telekomunikačního provozu a Stálé komise pro kontrolu činnosti FAÚ). Sdružené poslanecké kluby budou hledat společné postoje i k personálním nominacím ostatních klubů.


„Zhruba tři týdny se snažíme s vítězem voleb - hnutím ANO - vést normální jednání o uspořádání Poslanecké sněmovny. Očekávali jsme, že výsledkem bude nějaká standardní, férová dohoda, která bude respektovat výsledky voleb. Nic takového se ale neděje. Hnutí ANO postupuje při jednáních s politickými stranami netransparentně, jednání jsou záměrně matoucí. Abychom čelili tomuto neobvyklému postupu v režii ANO, mlžení a zákulisním intrikám, domluvili jsme se - čtyři parlamentní strany - na společném postupu a současně vyzveme ANO ke společnému jednání,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.
 
„Protože se Tomio Okamura, komunisté a bohužel i Piráti rozhodli vydat post předsedy Poslanecké sněmovny do rukou hnutí ANO, považujeme toto téma za uzavřené. Na základě této dohody se stala kandidatura ODS na předsedu Poslanecké sněmovny bezpředmětnou. Nebudu asistovat něčemu, co bylo rozhodnuto mezi těmito politickými subjekty. Nikdy jsem nepovažoval úsilí o post předsedy sněmovny jako nějaký boj o funkci, ale chápal jsem to jako pojistku parlamentní demokracie,“ dodal Petr Fiala.